ضوابط ارتفاع نرده استیل راه پله

۱۳

اسفند

ضوابط ارتفاع نرده استیل راه پله

۱۳۹۸/۱۲/۱۳ نرده استیل

مقررات برای نصب و اجرای نرده استیل اهمیت زیادی دارد یک سری قوانین تنظیم شده وجود دارد که ایمنی فضای موجود را تأمین می‌کند و زیبایی ظاهری را به بهترین شکل فراهم می سازد. مهمترین مسأله در نصب نرده استیل راه پله رعایت مسائل مربوط به ارتفاع نرده است. این رویکرد باید در زمان نصب و اجرای پله بر اساس ارتفاع مجاز صورت بگیرد. سازه های جدید استفاده از یک سری طرح های نو در دیزاین محیط را بر اساس عناصر تزئیئنی از فضای داخلی دنبال می‌کنند. ارتفاع نرده استیل راه پله باید با سایر فضای راه پله هماهنگ باشد.

مقررات ارتفاع نرده استیل

در صورتی که نرده بر روی سطح صاف باشد رعایت ارتفاع نرده استیل سبب می‌شود که آسیب به حداقل برسد. برای جلوگیری از آسیب نیاز است که انتهای نرده راه پله که حالت بیرون زدگی دارد به صورت منحنی و یا سطح صیقلی ساخته شود مشخص است که این بخش باید توسط یک شخص کاربلد صورت بگیرد. عموماً نرده استیل باید برای راه پله ای که بین 220 الی 360 سانتر متر است نصب شود. زمانی که ارتفاع راه پله با پله بیشتر از 76 سانتی متر است نیاز است که ارتفاع بالای لبه نرده استیل بین 80 الی 110 باشد. ارتفع استاندارد جان پناه پاگرد راه پله ها می بایست در وضعیت 1.20 سانتر متر دنبال شود. نیاز است که بین دستگیره نرده راه پله و جسم خارجی 8 سانتر متر فاصله وجود داشته باشد. ( جسم خارجی مثلاً دیوار).

ارتفاع نرده از لبه پله باید حداقل 80 سانتر متر در نظر گرفته شود و البته که فاصله بین دو نرده عمودی نباید کمتر از 11 سانتر متر باشد. بر اساس استانداردهای نرده حداکثر فاصله ای که بین المان های نرده دیده می‌شود باید کمتر از 11 سانتی متر باشد در این راستا سایز استاندارد سر بچه در نظر گرفته می‌شود.

ضوابط مهم ارتفاع نرده استیل راه پله

اگر در ساختمان سازی دقت شود مشخص است که راه پله بخش مهم ساختمانی محسوب می‌شود در ساخت و تأیید نهایی ساختمان نیاز به برگه پایان کار و همینطور رعایت ضوایط راه پله است. ارتفاع نرده ها بر اساس سلیقه کارفرما و بر اساس نوع کاربری نرده ارزیابی می‌شود نوع ساختمانی که راه پله در آن نصب می‌شود بسیار مهم است. شهرداری اندازه ارتفاع استاندارد نرده راه پله را در نظر می‌گیرد. بر اساس استانداردهای گفته شده برای نرده های راه پله نیاز است که ارتفاع بین 80 الی 110 سانتی متر ارزیابی شود. ارتفاع استاندارد نرده راه پله به دلیل ایجاد امنیت کافی برای همه اقشار تنظیم می‌شود در واقع رده های سنی و همینطور جسه افراد در تعیین موقعیت راه پله و میزان امنیت نرده استیل تاثیرگذار است. از سوی دیگر زیبایی راه پله نیز موضوع مهمی است. بر اساس مقررات ملی ساختمان از اجزای پی ریزی تا ارتفاع نرده ها بر اساس ضوابط و استانداردهای مشخصی دنبال می شود قطر لوله های نرده استیل می‌بایست بر حسب موقعیت نرده از 0.8 تا 0.1 میلی متر در نظر گرفته شود. مشخص است که این ضخامت در انتخاب نوع سازه آزاد گذاشته شده و از نظر استحکام و حفظ جان وظیفه اصلی نرده اعمال می‌شود. تضمین نرده استیل از نظر تغییر رنگ و یا زدگی بسیار مهم است. نرده استیل 304 محصولی مادام المعمر بوده و شفافیت و زیبایی خاصی دارد نرده استیل از سطحی صاف و ضد زنگ ساخته می‌شود و توانایی اجرا به هر فرمی برای این محصول رویت شده است.

مثلا یکی از قوانین مهم اینکه اگر ساختمان دارای 4 واحد است که در یک طبقه قرار دارند یک راه پله کفایت می‌کند اما به دلیل تعدد استفاده نیاز است که نرده استیل 304 استفاده شود.

در صورتی که در هر طبقه بیشتر از 4 واحد رویت شود نیاز است که دو سری راه پله به همراه دو سری نرده استیل راه پله تعبیه شود. در طراحی راه پله می بایست ارتفاع پله ها 17 و عرض کف پله ها 30 سانتی متر باشد.

اهمیت نورگیر بودن در نرده استیل راه پله

راه پله بخش مهم یک ساختمان است و باید نرده استیل به صورتی نصب شود که شرایط نورگیر بودن رعایت شود. نورگیر بودن راه پله ها به این صورت است که در قطعات کوچکتر 2 متر و در قطعات بزرگتر بیشتر در نظر گرفته می‌شود. 

در صورتی که ساختمان فنی باشد و بخش انبار و موتورخانه نیاز به نرده استیل راه پله داشته باشد ارتفاع پله می‌بایست بین 20 الی 25 سانتی متر در نظر گرفته شود. در مکان های عمومی مانند راه آهن و بیمارستان و همینطور ادارات نیاز است که استاندارد ارتفاع پله بین 15 الی 17 سانتی متر ارزیابی شود. ارتفاع استاندارد پله در مکان های لوکس کمتر از 15 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود در واقع این اندازه ها متناسب با سنین مختلف هستند. اندازه استاندارد پله ها در تعیین نهایی سایز نرده استیل مهم است. ایمنی راه پله ها اهمیت زیادی دارد ارتباط بین راه پله توسط نرده استیل باید منطقی باشد استفاده از مارپیچ زیاد و یا متریال هایی که موقعیت راه پله را از بین ببرد اشتباه است. تنوع نرده استیل زیاد است شما می‌توانید از نرده استیل ترکیب شده با شیشه و چوب و یا از مدل های مخصوصی استفاده کنید شما می‌توانید در انتخاب دستگیره ها دقت ویژه ای داشته باشید. قوانین ایمنی راه پله ها برای نرده استیل بسیار مهم است و ترکیب این جنس با هر جنس دیگری نباید ایمنی نهایی را به خطر اندازد. در صورتی که عرض مفید راه پله رعایت شود و یا رویکرد ارتفاع برای راه پله ارزیابی شود نصب نهایی با بازنگری صورت می‌گیرد. یک سری طرح های نرده استیل فانتزی مشابه با درخت و برگ گیاهان ارائه می‌شود و طرح جذاب و متریال های مخصوص برای این نرده ها بر اساس جنبه های تزئینی و دکوری تعیین می شود مشخص است که چنین نرده ای ایمنی کمتری دارد ترکیباتی که استفاده می‌شود برای طرح های فانتزی سخت گیری کمتری دارد و شرایط ایمنی کمتر لحاظ می‌شود.

نظر شما:

مقالات مرتبط